Головне меню
Рубрики
Анонси [29]
Колонка редактора [23]
На часі [25]
Еко [14]
Людина [24]
Актуальне інтерв’ю [12]
Світ без кордонів [7]
Резонанс [6]
Сторінки історії [17]
Глибинка [10]
Природа і ми [33]
Мисливство [13]
Рибальство [9]
Світ тварин [9]
Наш фотоконкурс [13]
Зі світу по нитці [4]
Хобі [17]
Цілюща аптека [29]
Лісова книгарня [9]
Цікаво [53]
Нотатки натураліста [161]
Світ очима дитини [20]
Лісовичок [31]
На замітку [18]
У світі пернатих [15]
Подорожуємо разом [29]
Психіка людина і проблеми лісівництва [10]
Новини [101]
Світ рослин [6]
Роздуми [9]
До теми [9]
Традиції та сьогодення [16]
До ювілею [7]
Статистика
Главная » Нотатки натураліста
Холод, відсутність їжі, значні затрати сил та енергії змушують пташок до щоденного пошуку харчів. Пернаті потребують багато поживи, щоб підтримувати сталу температуру тіла. Недарма кажуть: доки є багато їжі, то і холод не страшний. Ближче до людей взимку прилітають синиці, дятли і ворони, навіть хижаки – сови і яструби. Не зраджують улюблених місць та постійно живуть у лісі тетеруки, глухарі, беркути, рябчики, шишкарі. В основному вони харчуються хвоєю сосни. Якщо сніг неглибокий, то є можливість поласувати калиною, горобиною, журавлиною, брусницею. Наші гості снігурі – великі любителі насіння горобини. М’якоть вони не їдять, а розлущують плоди коротким тупим дзьобом, добуваючи насіння.
Більшість птахів, котрі зимують, змінюють свій раціон: влітку вони живляться комахами, а взимку – насінням рослин. Навіть дятли ... Читати далі »
Категорія: Нотатки натураліста | Переглядів: 489 | Додав: Live | Дата: 20.12.2013 | Коментарі (0)

Зараз усі рослини перебувають у стані глибокого спокою. Сніговий покрив має для них важливе значення. Вкриваючи землю, мов килимом, він захищає їх від переохолодження.
У наших лісах взимку багато зелених рослин. Це – численні трав’янисті і напівкущові рослини: брусниця, грушанка, копитняк, верес та інші, які зеленіють під снігом. В одних із них листя живе протягом року, в інших змінюється через кілька місяців, як у суниці, але всі вони зеленіють і влітку, і взимку.

Природа попіклувалася і про дерева. Протягом життя у дерева відкладається особлива коркова тканина, клітини якої досить швидко відмирають і наповнюються повітрям. Вона майже в 20 разів гірше проводить тепло, ніж інші тканини рослин. Ось чому старі дерева з товстою корою, як у доброму кожусі, витримують найлютіші морози.

... Читати далі »

Категорія: Нотатки натураліста | Переглядів: 2747 | Додав: Live | Дата: 20.12.2013 | Коментарі (0)

Настала зима, а отже – і важкі часи для тих, хто не поринув у зимову сплячку. Цікаво, а що ж цілими днями роблять лісові мешканці? Заєць, приміром, щодня у пошуках їжі. Він харчується корою дерев. Вовк узимку майже завжди голодний, тому він пробігає десятки кілометрів, перш ніж йому вдасться вполювати. Сіроманець не погидує з’їсти навіть мишу, птаха й мертву тварину, адже голод – не тітка. Лисиця полює на мишей і куріпок, які ночують під снігом. Часто хитрунка підкрадається в село і краде домашню птицю.






Категорія: Нотатки натураліста | Переглядів: 562 | Додав: Live | Дата: 20.12.2013 | Коментарі (0)

«Піі-піі-піі», – долинають до мене крики яструба. Пташенята вже досягли розмірів своїх батьків, але ще не навчилися самостійно здобувати собі харчі. Видаючи протяжні свисти, чадо наполегливо вимагає у батьків їжу. При цьому пташенята демонстративно сідають у найбільш відкритих місцях і часто перелітають з одного дерева на інше. Для батьків зараз найважчий час. Спробуй нагодувати досита цю крикливу малечу! Поблизу місця, де оселилися ці розбійники, я не зустрів жодної пташки. Просто на стежці розкидані останки з’їденого молодого рябчика.
Незважаючи на невеликий розмір, малі яструби дуже спритні і сміливі хижаки. Одного разу такий напав на снігура, який був у мене в клітці. Почувши ляскання крил, я вибіг на балкон і, побачивши яструба, що вчепився в клітку, спробував взяти його в руки. Розбійник вивернувся і вп’явся у мене кігтями. За лічені секунди він встиг не тільки поранити руку, а ... Читати далі »
Категорія: Нотатки натураліста | Переглядів: 593 | Додав: Live | Дата: 20.12.2013 | Коментарі (0)

Листопад замикає ворота осені. Природа налаштовується на зимовий спочинок. Наста­ла пора ранніх сутінків і пізніх світанків. Вітер і мороз завершують золотий покіс осіннього листя. Дощ і сніг – звичайні явища цього місяця.
Закінчився період линяння у хутрових зві­рів. Заліг на зимівлю борсук. На щедрих осінніх харчах від’їлися, зажиріли дикі кабани. Ближче до людського житла перебралися миші. До осель потяглися ворони, галки, синиці, сороки.
З початком листопада для хліборобів настала пора перепочинку: зібрано врожай, зроблено запаси кормів для тварин. Спочиває примерзла нива, а отже – можна зібратися в гурт, повеселитися, поспівати. Цієї пори вже справляли весілля, юнаки й дівчата сходилися на вечорниці та досвітки, влаштовуючи всілякі за ... Читати далі »
Категорія: Нотатки натураліста | Переглядів: 501 | Додав: Live | Дата: 20.11.2013 | Коментарі (0)

« 1 2 ... 20 21 22 23 24 ... 32 33 »
Свіжий номер ЛВ
Читайте українське
Архів ЛВ
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031