Настала осіння пора, а з нею з’явилось і золоте листя, яке вкрило землю шурхітливим килимом. Ще трохи – і його змінить перший сніг, сповістивши про те, що осінь закінчилась і розпочинається зима, а з нею – і новий рік. Саме на цю пору – 14 жовтня – припадає й давнє православне свято Покрови Пресвятої Богородиці. Воно пов’язане не лише з християнськими традиціями, а й має глибоке народне коріння.
Християнські перекази пов’язують свято із явленням Божої Матері у Влахернському храмі, що у Константинополі – сучасному Стамбулі. Відбулося це, як оповідає Житіє Святого Андрія, саме 14 жовтня 910 р. У той час Царгород бу
... Читати далі »
Ми багато знаємо, багато про що здогадуємося, але є те невід’ємне, яке було закладено ще задовго до нашої появи. Воно впливає і керує нами дотепер.
От, приміром, жіночі головні убори здавна були невід’ємною складовою будь-якого костюма. Вони мали декоративне, захисне значення, а також служили оберегами. Зачіски та головні убори вказували на вік, стать та соціальне становище. Головні убори дівчат і жінок відрізнялися.
Дівчата традиційно носили на голові кольорову або вишиту стрічку. У свята – вінок із квітів – живих влітку і штучних узимку. Вінок одягали дівчата, які досягли повноліття. Поширеною дівочою зачіскою було розплетене волосся.
«Світити волосся
... Читати далі »
Дехто думає, що зайчик – то такий собі дрібний звірок. Хай собі думає. Ще й дивується: і чого то ті мисливці за тим зайчиком?..
А я дивлюся на цю довговуху мисливську тваринку іншими очима. І як мисливець беруся заявити: зайчик (сьогочасний) зовсім не дрібна істота, а навіть навпаки – неабияка і вельми таки вагома. Значна! І то у двох планах: моральному й матеріальному.
Судіть самі: ще далеко до початку відкриття сезону полювання, а ви уже у хвилюванні, підготовці: (факт хвилювання, якщо він на ґрунті приємному, позитивний) беретеся готувати свою мисливську екіпіровку, перевіряєте, що маєте, а чого нема. Чого нема – намагаєтеся придбати. І якщо умієте і маєте час, беретеся готувати набої, бо то – найголовніше у цій справі. Для цього треба запастися (факт матеріальний):
1) гільзами (картонними чи пластмасовими під капсуль «Жевело» а чи центрального бою (10 шт.) – 4 грн;*
... Читати далі »
Любка була гарненьким дівчатком років десяти, а темно-руде волоссячко тільки пасувало їй. І густе ластовиння їй личило. Її можна було б називати Лисичкою, проте Лисичка мала би бути хитрою, а це дівча – добре й просте, миле й чесне. А що вона ще й ходила до недільної школи, то її там називали – не позаочі, а часто і в очі – сестрою і Білочкою. Далебі, це ім’я було їй доречніше, і вона ніскілечки не заперечувала, не виправляла: я Любка, мовляв. Білочка, то й Білочка.
Того дня вони пішли по ожину всенькою сім’єю: тато, мама, Любка і старший брат Роман. Роман, правда, не любитель до ягід чи грибів: йому б поблукати з рушницею. Не раз ото блукавши, приходить обвішаний качвою, з
... Читати далі »
З червня 1941-го по жовтень 1944 р. Друга світова війна охопила й Україну. Однією зі сторінок цієї історії стало створення маленької держави посеред лісів. Незламний патріотичний дух українців, героїзм та національна ідея стали поштовхом до виникнення у самісінькому пеклі війни осередку боротьби за свободу, фактичним охоронцем якої стала поліська природа.
Колківська Повстанська Республіка охоплювала площу у 2,5 тис. кв км. Острівець української державності виник у квітні 1943-го, коли загони УПА звільнили цю територію від фашистів. До складу Колківської республіки увійшли населені пункти теперішніх Маневицького, Рожищенського, Ківерцівського р-нів Волинської області та Радивилівського р-ну Рівненськ
... Читати далі »