У багатьох видів тварин турбота про потомство є винятково чоловічою справою. Приміром, самці морських коників зразково виконують роль батька. У них на череві є особлива порожнина, до якої самка відкладає близько п’ятдесяти ікринок. Самець їх запліднює і носить у сумці доти, доки з ікринок не вилупляться мальки. Зародки харчуються там спеціальною поживною рідиною. Новонароджені мальки морських коників залишають батьківську сумку й відразу ж відпливають у море.
До слова, у 2003 р. Нацбанк України випустив колекційну монету номіналом у 2 грн із зображенням цієї тендітної істоти на реверсі.
Здоровий ліс починається з насінини. Збір шишок організовують в осінньо-зимовий період на лісонасіннєвих плантаціях, постійних лісонасіннєвих ділянках та плюсових насадженнях. Потім все відправляється на шишкосушарку. Під час обробки під температурою понад 50°С кожна шишка розкривається і з неї висипається насіння. Очищене насіння дає початок новому лісу. Аби засіяти 1 га лісу, необхідно використати близько 70 кг насіння.
Цвіркун Glomeremus orchidophilus належить до родини скрипучих. Окрім того, що видає скрипучі звуки, ця комаха також є єдиним відомим запилювачем рідкісних орхідей Angraecum cadetii, які ростуть на французькому острові Реюньйон в Індійському океані.
Також цей цвіркун – єдиний із ряду прямокрилих, який регулярно запилює квіткові рослини.
Знайомтеся: цього красеня кольору сапфіру звуть синій монарх (Hypothymis azurea). Птах надзвичайно рухливий. Сині монархи активно посмикують своїми крилами і хвостами. При цьому хвіст вони зазвичай тримають піднятим і мало не щохвилини його розпускають. Монархи енергійно переслідують комах у повітрі, спритно маневруючи між гілками дерев. Ще одна особливість у тому, що пісні у цього виду птахів немає. Живе пернатий у змішаних лісах Індонезії, Філіппін та Китаю.
Колись цей вид горіхів був основним продуктом харчування австралійських аборигенів. Через непростий процес розведення і збирання делікатесу його виробляють не більше 40 т на рік. Вартість 1 кг макадамії перевищує 30 дол. США. Загалом існує 9 видів макадамії, п’ять із них ростуть тільки в Австралії. Ці горіхи містять ефірні масла, багаті на вітаміни В і РР, містять багато жирів і є висококалорійними. За смаком макадамія схожа на лісовий горіх.
Великі ядра зазвичай підсмажують і покривають карамеллю або шоколадом, а маленькі та подрібнені додають у салати і страви з морепродуктів чи тиснуть із них олію. Поціновувачі супроводжують трапези за участю макадамії хересом і кавою. Вважається, що ці напої відтіняють смак горіха.
Підготувала