Весна потішила сонячною та теплою погодою, а це означає, що настала пора пташиних співів. Із самого ранку на гілці розпочав концерт дрізд співочий (Turdus philomelos). Ця пташка мешкає у лісовій частині Європи, Кавказу, Малої Азії, у Сибіру до озера Байкал, але нам пощастило натрапити на цього співочого красеня у парку майже в самісінькому центрі міста. І не лише сфотографувати, а й записати його вокал. Голос у цього ефектного пернатого – милозвучний та чаруючий і складається з різних низьких свистових звуків.
Саме зараз у цих пташок сезон гніздування. Свої домівки вони влаштовують на деревах та чагарниках завжди неподалік галявин. Гніздо дрозда співочого – це громіздка споруда, що нагадує чашу і розміщується на висоті від 1 до 10 м від землі, іноді й 2,5 м. Виготовляється воно із сух
... Читати далі »
Звуки тварин – це сигнали, які виражають їхній стан, бажання, почуття. Приміром, гарчання лева чути на досить великій відстані – цим цар звірів гучно заявляє про свою присутність.
Звукова сигналізація існує у всіх видів тварин. Приміром, курки видають 13 різних звуків, жаби – 6, півні – 15, синиці – 90, граки – 120, свині – 23, ворони – до 300, дельфіни – 32, лисиці – 36, мавпи – більше 40, коні – близько 100 звуків. Ці звуки передають загальний емоційно-психічний стан тварин – пошук корму, тривогу, агресивність, радість спілкування.
Навіть риби не мовчать! Вони видають багато різних і характерних звуків, використовуючи їх для спілкування у зграях. Сигнали, які змінюються залежно від стану риб, навколишнього середови
... Читати далі »
Ця дивовижна птаха – не інопланетна гостя і не персонаж фантастичного фільму. То мешканка тропічних морів – блакитнонога олуша. Побачити цього дивакуватого птаха можна під час подорожі від Каліфорнійської затоки до західного узбережжя Південної та Центральної Америки, а також у Перу та Мексиці. Проте найбільше цих чудернацьких птахів мешкає на Галапагоських островах. Тут, у цьому тихоокеанському раю, гніздяться близько 20 тис. пар блакитноногих олуш, які охороняються законом.
Найяскравішою частиною тіла олуш є, звичайно ж, їхні блакитні перетинчасті лапи. Під час шлюбного періоду самка обирає того самця, чиї лапи більш насиченого, аквамаринового кольору – це ознака відмінного здоров’я птаха.
Самець хизується лапками кольору морської хвилі і хвацько танцює, намагаючись завоювати серце прекрасної дами. А ще подає
... Читати далі »
Сонце піднімається дедалі вище над землею, посилаючи їй усе більше теплих променів. Квітень – абсолютно весняний місяць, що за будь-яких погодних примх ніколи не буває холоднішим за березень або теплішим за травень. Що не день, то більше нових барв вплітається у чарівний вінок весни. У квітні по-справжньому прокидаються дерева. І якщо здалеку поглянути на гаї, ліси і сади, здається, ніби вони оповиті смарагдовим маревом. Природа оживає, оновлюється. У наших пращурів – стародавніх слов’ян – символом оновленої природи була всім відома верба. А тим часом із далеких місць зимівлі давно вже поспішають до рідних домівок птахи. Летять вони вдень і вночі, строєм, зграями і поодинці. Помічено, що весняний переліт пернатих закінчується швидше осіннього. Воно і зрозуміло: хто ж не поспішає на зустріч із рідним краєм?
Колись у різних р
... Читати далі »
Прокинулися найкорисніші лісові комахи – мурашки. Ці крихітні санітари лісу поїдають комах-шкідників і їхні личинки, тим самим регулюючи їх кількість і зберігаючи дерева. Крім того, вони очищають ліс, харчуючись трупами комах і екскрементами. Також мурашки сприяють підвищенню родючості ґрунту. Вони розпушують і перемішують землю, насичуючи її киснем, та удобрюють, переносячи вглиб органічні і мінеральні речовини. Поблизу мурашників швидше ростуть дерева та кущі, густіші і вищі квіти й трави. Харчуючись насінням рослин, мурашки сприяють їх територіальному поширенню, тому не завжди можуть донести до мурашника всю здобич. Мурахи також люблять поласувати квітковим нектаром, тому частенько є обпилювачами квітів. Ще одна заслуга цих комах – вони є важливою ланкою в харчовому ланцюжку. Стають їжею для багатьох лісових мешканців: ведмедів, борс
... Читати далі »