Любителі тихого полювання нарешті можуть відчути себе справжніми мисливцями. Матінка-земля щедро обсипала ліси грибами. Всі – як на показі мод: під осикою стали у ряд червоноголовці; а ось свою ніжку показує білий гриб; лисички цілими сім’ями дефілюють, немов хизуюються ексклюзивними капелюшками.
Пік активного росту зараз у сироїжок. Їх в Україні – близько 50 видів, більшість – їстівні. Росте цей шапкастик у листяних, зрідка – хвойних лісах. Проте не слід забувати, що останніми роками сироїжки мутують. Отож, будьте обережними.
Уже вкотре природа дивує нас аномаліями. Восени зацвів… каштан! Але ж каштани цвітуть у травні, скажете ви. Наша природа настільки загадкова, що подібні феномени – вже звична справа. На кремезному дереві квітує велика білосніжна свіча. Здається, її не бентежить, що на вулиці осінь.
Одного спекотного дня неподалік нашої редакції ми натрапили на дивну тваринку. На асфальті неспокійно вовтузився… кажан! Мабуть, його намагався вполювати якийсь Мурчик.
Виявляється, кажани становлять одну з найбагатших за видовим складом групу ссавців: у сучасній світовій фауні відомо близько 900 видів, тобто кожний п’ятий вид ссавців. Саме зараз у них розпочинається сезон парування. Хоча кажани досить поширені, у регіонах з інтенсивним розвитком промисловості і сільського господарства чисельність їхніх популяцій катастрофічно зменшується, і багато видів зараз на межі зникнення. В Україні більшість видів занесені до Червоної книги.
До слова, у 2012 р. Національний банк України випустив пам’ятну монету, присвячену «Всесвітньому року кажанів».
Барвінок малий – Vinca minor L.
Інші назви: баравінок, барвін, барвінек, барвінець, барвінзілє, барвінок, барвінок звичайний, барвінок хрещатий, барвінок, бервінок менший, борвенок, ворвинок, зельонка, могильник, могильниця.
Є ще такі види барвінку:
Барвінок трав’янистий – Vinca herbacea Waldst. & Kit.
Барвінок опущений – Vinca pubescens Urv.
Барвінок прямий – Vinca erecta.
Барвінок малий часто трапляється у лісах, на місцях колишніх поселень розростається великими куртинами. Він – нерідкий гість на цвинтарях. Відрізняється вічнозеленим зимуючим листям; стебла лежачі, легко вкорінюються, гіллясті, пагони з квітками прямостоячі. Квітки синього кольору. Листки еліптичні, загострені, шкірясті, голі, зверху блискучі. Цвіте в кінці
... Читати далі »
Серпень збирає у комори щедрий урожай, нагадує про близьку осінь, попереджає прикметами про вдачу майбутньої зими. А ще – це місяць збору врожаю, час жнив. У народі кажуть: «Що у серпні збереш, з тим і зиму проведеш». Одна з версій походження назви місяця саме з цим і пов’язана – серпами жито жали, трави нарізали. Інша назва – «август» – запозичена у стародавніх римлян, які присвятили його імператору Октавіану Августу. Спочатку цей місяць складався з 30 днів. Та вінценосний імператор Октавіан побажав у всьому бути рівним своєму легендарному попереднику Юлієві Цезарю і повелів додати до «свого» місяця ще один день, «позичивши» його у лютого.