Веснівка дволиста – майник двулистный (рос.) – majanthemum bifolium (L.) – веснівка, веснянка, заяча крів, заяча кров, заяча сіль, заячий цвіт, заячі вуха, заячі вушка, заячі ушка, зимовик, зимовник, когутик, кукурузка, кулинка, ландиш мишачий, майник, мудки.
Багаторічна трав’яна рослина родини лілійних із тонким повзучим кореневищем. Стебла прямостоячі, тонкі ребристі, мають по два листки. Листки на вегетативних пагонах одиночні, на квітоносних – парні, всі серцеподібно-яйцевидної форми. Цвіте з другої половини травня по першу декаду червня. Квітки дрібні, білі, мають форму дзвіночків, зібрані в густе суцвіття – китицю. Плід – червона ягода.
Рослина отруйна, особливо ягоди, які при вживанні викликають надмірне серцебиття і задишку.
Веснівка дволиста містить сердечні глікозиди сапоніни, лактон гомосерину, органічні кислоти, аскорбінову кислоту (вітамін С).
Веснівка дволиста має сечогінні, жарознижувальні, болеспинні, кровозупинні і скріплювальні властивості.
У народній медицині застосовують відвар коріння при кровотечах із носа. Відварами трав і водними настоями лікують водянки, серцево-судинні хвороби, нирки.
Зовнішньо у вигляді припарок рослину використовують при абсцесах і забиттях. У випадках запалення очей рекомендується промивання розбавленим настоєм.
Веснівка дволиста як лікувальна рослина потребує досконалого вивчення на науковому рівні. Відомостей у довідниках лікарських рослин України про неї немає.
Ця тендітна рослина приємно виглядає у пору цвітіння. Дрібненькі квіти у складі білих килимів покращують настрій відвідувачам лісів теплої травневої пори. Веснівка дволиста не має такого приємного запаху, як її родичка конвалія, але за зовнішнім виглядом не поступається. Квіти веснівки не збирають у букети і не несуть додому тільки через те, що її мініатюрні розміри не дозволяють розмістити цю рослину навіть у невеликих дитячих ручках.
Веснівка дволиста росте під пологом лісу, але не переносить сильного затінення. Сонячні галявини – найулюбленіші місця життя цієї цікавої рослини.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ
Фото автора
|