Зима ввійшла у свої володіння, освоїлась і почала бешкетувати.
На Одещині, приміром, переддень Нового року відзначився небувалим в історії краю снігопадом. Такої кількості снігу, за підрахунками науковців, за останніх 120 років іще не було. Стихія повністю паралізувала рух транспорту в місті і на всіх сільських дорогах. Закриті для перетину міжнародні пункти пропуску на державному кордоні України з Республікою Молдова. Завмерли на міжнародних автотрасах великовантажні фури. Через погіршення погодних умов в Одеській області обмежили рух на трасі Одеса – Мелітополь – Новоазовськ.
На новорічні свята потерпали від снігових заметів і Львівщина, Житомирщина, Запоріжжя, Миколаївщина, Харківщина та Херсонщина. А у м. Тячів Закарпатської обл. випало понад 20 см снігу.
13 грудня православні християни відзначають день святого апостола Андрія Первозванного. Святий Андрій – один із дванадцяти апостолів, якого Христос першим покликав у послідовники. Саме тому Андрія називають Первозванним. Оскільки всі християнські свята так чи інакше збігаються з язичницькими, день Андрія припав на свято Калети – божества людської долі. У дні перед зимовим рівноденням Сонце вважалося особливо беззахисним, і Калета спускався на землю, щоб оберегти його від злих сил темряви. Саме тому Святий Андрій, що заступив місце Калети, став вважатися захисником і провісником людської долі, і саме тому ворожіння в ніч на Андрія є традиційними серед молодих незаміжніх дівчат, які прагнуть знайти свою половинку. А їхня фантазія – безмежна, тому варіантів Андріївських гадань безліч. Наведемо приклади кількох.
Гадання на воску
Коли свіча р
... Читати далі »
Зима – час катання на санках та ігор у сніжки! Але що ми знаємо про сніг і чому він білий?
Виявляється, сніжинка на 95% складається з повітря. Саме тому сніжинки так повільно падають на землю, немов кружляючи у повільному танку. Вчені навіть швидкість їхнього падіння вирахували – 0,9 км/год.
Те, що сніжинка має в своїй структурі повітря, пояснює її білий колір. Світло відбивається від кристалів льоду та повітря і розсіюється, тому ми і бачимо цю зимову красуню сріблясто-білою. Ще один цікавий факт: при падінні у воду сніжинка «співає», створюючи дуже високий звук, нечутний для людського вуха. Зате риба його прекрасно чує і, більше того, дуже не любить. Анна ШНЕТ
Фото із сайта www.nastol.com.ua
На відміну від інших птахів, шишкар виводить пташенят узимку. Така особливість пов’язана з тим, що у зимовий час вони не мають нестачі в кормі – насінні хвойних дерев.
Ялиновий шишкар – невеличкий птах, трохи більший за горобця. Поширені шишкарі у хвойних лісах Євразії, Північної Африки і Північної Америки. В Україні гніздяться у хвойних лісах Карпат і Криму.
Харчуються в основному насінням сосен, ялин. Урожайного року шишкарям узимку вдосталь корму. От вони і починають мостити гнізда та виводити пташенят у ситну для них пору року – взимку.
Шишкарі-ялинники будують таке тепле гніздо, що ні яйця, ні пташенята в ньому не замерзають. Вигодовують вони малюків не комахами, як більшість зерноїдних птахів, а подрібненими насінинами хвойних дерев. Пташенята вилітають із гнізда через кілька тижнів, але тривалий час лишаються разом із батьками, а потім приєдн
... Читати далі »
Холодної зими найважче рибам. У них немає ані теплої барлоги, ані облаштованого гнізда. Але лускаті придумали свій, досить оригінальний спосіб зимівлі. У так званих зимувальних ямах засинають лин, лящ і короп. Вони майже три місяці живуть без жодного руху, щільно притискаючись один до одного. Сазани вибирають мулисте дно і зариваються в бруд. Іноді відшукають м’яку яму – і вляжуться в неї всім стадом.
Лише хижі риби – щуки, окуні, судаки – не дрімають усю зиму, а займаються вдосконаленням своїх хижацьких навичок. А риб у цих ямах не чіпають, тому що вони виділяють слиз, який служить ізолюючим засобом. Харчуються хижаки в зимовий період рибкою, яка взагалі не реагує на холод, – пліткою, уклейкою, йоржем. Вони і становлять зимовий раціон хижаків. Анна ШНЕТ
Фото авторa