Фіалка запашна – фиалка душистая (рос.) – Viola odorat L.
Інші назви: бешинник, бишишник, кінські копитці, кінські копитця, підліска, пролісок, трава фіалки запашної (аптечне найменування), фіявка, фіялка, фіялка душиста, фіялка пахуча,
віялка.
Родина фіалкових – Violaceal. Трав’яниста багаторічна ранньовесняна рослина, 10-20 см заввишки з повзучим мало розгалуженим кореневищем і з повзучими надземними пагонами. Листки чергові, широкоовальні, ниркоподібні або округло-яйцеподібні, біля основи – глибоко серцеподібні, верхівка листової пластинки тупа, темно-зелена. Прилистки яйцеподібно-ланцетні. Черешки довгі. Квітки запашні, поодинокі, на довгих квітконіжках, неправильні, роздільнопелюсткові, оцвітина подвійна, з п’яти чашолистків і п’яти пелюсток. Віночок синьо-фіолетовий, рідше рожевий або білий. Плід – куляста коробка.
Росте в листяних, подекуди – у мішаних лісах, чагарниках. Тіньовитривала рослина. Поширена на Західному Поліссі, але не на бідних піщаних ґрунтах. Пора цвітіння – з квітня до червня.
Корені фіалки запашної містять багато сапонінів, алкалоїд віолін, сліди саліцилової кислоти. У квітках є ефірна олія.
Народна медицина використовує траву і коріння фіалки запашної як відкашлювальний, сечогінний, потогінний, блювотний і жарознижувальний засіб. Рослину застосовують при каменях нирок і сечового міхура, подагрі і ревматизмі, при емфіземі легенів, нетриманні сечі та коклюші у дітей, у боротьбі з грипом, ангіною та іншими запаленнями верхніх дихальних шляхів. Зі свіжих квіток фіалки запашної виготовляють сироп – засіб від кашлю, а також для зміцнення нервів. Ще квітки використовують у народі як дитяче проносне.
Відвар коренів фіалки запашної дуже корисний при туберкульозі легенів, гострому та хронічному бронхітах, а особливо – коклюші (О.П. Попов, 1965).
Фіалка запашна у весняному підліску росте окремими куртинами, інколи створює масивні зарослі окремо від інших трав. Але бувають випадки проростання фіалки запашної вперемішку з безліччю інших рослин у пору цвітіння. А саме: анемони дібровної, анемони жовтецевої, медунки темної, пшінки весняної, де вона у килимах різнотрав’я яскраво і глибоко доповнює палітру кольорів своїми приємними синьо-фіолетовими квітами.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ
Фото автора
|