Киянин Микола Сиротенко за фахом театральний режисер. У його творчому доробку – майже півсотні вистав. Але він із дитинства захоплюється фотографією. Вже близько півстоліття чоловік уважно придивляється до кори дерев.
Мабуть, усі ми в дитинстві дивилися на хмари, деревину і бачили там образи, створені природою, – химерних тварин, людей. Микола Сиротенко перетворив це захоплення на мистецтво. Він об’їздив усю Україну (особливо любить Крим), був у Росії, Прибалтиці, на Кавказі, в Польщі й Болгарії – і зробив понад чотири тисячі фото. Митець помічає на корі дерев портрети і фотографує їх. У його збірці є портрети Конфуція, Леонардо да Вінчі, Антуана де Сент-Екзюпері, Чингісхана, Анатолія Солов’яненка та багатьох інших відомих людей, літературних героїв або й узагалі – цілі картини. Це новий напрямок у мистецтві, який Микола Павлович назвав алюзією (лат. означає натяк). Відомий актор Лесь Сердюк назвав алюзію Сиротенка своїм найкращим портретом. Фотохудожник говорить, що ці образи є творінням Вищого Розуму, а він лише фіксує їх. Проте зрідка митець дещо допрацьовує образ на комп’ютері.
Виставки алюзій Миколи Сиротенка експонувалися в Києві – в Українському фонді культури, Національній бібліотеці України ім. В. Вернадського, Музеї українського декоративного мистецтва і Культурному центрі «Новий Акрополь», у м. Ірпінь на Київщині – в історико-краєзнавчому музеї. Алюзії були представлені і на виставці українського мистецтва в столиці Йорданії Аммані.
Відвідувачі виставок захоплюються вмінням митця побачити незвичайне у звичайному і показати його нам.
Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ, м. Ірпінь
|