Навіть через стільки років після падіння комунізму у Східній Європі олені, які живуть у прикордонній зоні між Чехією та Німеччиною, як і раніше, не наважуються перетинати кордон.
Дослідники, які вивчили міграцію 300 оленів, зробили висновки, що тварини вважають за краще залишатися з однієї сторони кордону. За словами вчених, олені далекі від ідеології, «вони просто дуже консервативні в своїх звичках».
У роки холодної війни кордон між тодішньою Чехословаччиною та Західною Німеччиною був непрохідним для тварин через загородження з колючого дроту зі струмом. На межі Чехословаччини були встановлені три ряди таких загороджень, які, до того ж, патрулювалися озброєними прикордонниками. У ті роки під час спроби втекти на Захід було вбито майже 500 людей.
Дослідники стежили за міграцією оленів із допомогою одягнутих на тварин нашийників, оснащених приладами GPS-навігації. Сигнал приймав та обробляв комп’ютер.
Біолог Павло Шустр, керівник цього семирічного проекту, розповідає, що чеські та баварські олені й нині не перетинають кордон, хоча тепер це просто ліс без будь-яких бар’єрів або загороджень.
– Було дивно вперше дізнатися, що таке взагалі можливо, – говорить Шустр. – Але кордон для них, як і раніше, на замку, і це надійно розділяє дві популяції.
За його словами, ситуація ще більш дивна через те, що середня тривалість життя оленя – 15 років, і жодна з нині живих тварин ніколи не бачила загороджень радянських часів.
Вчені вважають, що оленята в перший рік життя йдуть за своєю матір’ю і у них виробляється постійний маршрут міграції, внаслідок чого ареал їхнього проживання залишається незмінним від покоління до покоління.
Наш кор.
|