А чи знали ви, що павуки – не комахи? Вони належать до ряду членистоногих тварин класу павукоподібних. Науці відомо близько 41000 видів, які трапляються на всій Землі, за винятком Антарктиди, океанів та морів.
Павук – вправний мисливець – швидко тче смертоносну павутину-пастку та ховається у засідку, чатуючи на здобич. Нитки його тенет міцні й можуть втримати навіть великого метелика чи сарану. У павука надзвичайна витримка – він вилазить зі схованки лише тоді, коли спрацьовує його «капкан». Визначити наявність жертви у павутині йому допомагають спеціальні волосинки – трихоботрії, які сприймають коливання повітря чи павутини. Переконавшись, що у павутині хтось є, павук повільно наближається до свого в’язня й недбалим флегматичним рухом притуляється до нього, наче цілуючи.
Поцілунок павука страшний. За якусь мить він встигає увібрати з жертви життєві сили. Потім викидає труп із павутини, старанно перевіряє сітку й поважно повертається у схованку. Лапки павука виділяють маслянисту рідину, тому й не приклеюються до павутини.
З павутиння павуки плетуть не лише ловчі мережі, а й звивають на зиму гнізда, які надійно закривають валиком із трави, переплетеної павутиною, і сплять там аж до весни.
Анна ШНЕТ
Фото Анастасії БОВЧАЛЮК
|