Головне меню
Рубрики
Анонси [29]
Колонка редактора [23]
На часі [25]
Еко [14]
Людина [24]
Актуальне інтерв’ю [12]
Світ без кордонів [7]
Резонанс [6]
Сторінки історії [17]
Глибинка [10]
Природа і ми [33]
Мисливство [13]
Рибальство [9]
Світ тварин [9]
Наш фотоконкурс [13]
Зі світу по нитці [4]
Хобі [17]
Цілюща аптека [29]
Лісова книгарня [9]
Цікаво [53]
Нотатки натураліста [161]
Світ очима дитини [20]
Лісовичок [31]
На замітку [18]
У світі пернатих [15]
Подорожуємо разом [29]
Психіка людина і проблеми лісівництва [10]
Новини [101]
Світ рослин [6]
Роздуми [9]
До теми [9]
Традиції та сьогодення [16]
До ювілею [7]
Статистика
Главная » 2014 » Червень » 20 » Коли ліс... ТЕМНИЙ
13:44
Коли ліс... ТЕМНИЙ

Якщо люди чогось не розуміють або не можуть дійти суті, то завжди кажуть: «Тут темний ліс». А якщо і справді йдеться про ліс, то тут дуже важко все з’ясувати та знайти істину. Все ж спробуємо.
Традиційно у лісовому господарстві працюють або справжні фанати-професіонали, які звикли до щоденної нелегкої роботи в лісовому господарстві, або ділки, які вважають ліс своєю приватною власністю. Такі горе-лісівники роками незаконно вирубують ліс і збагачуються за рахунок держави.
Журналістське розслідування у цій історії розпочалося із розгляду купи звернень, рішень, ухвал і актів перевірок різних інстанцій. Після вивчення усіх матеріалів склалося враження, що Закарпаття – то інша республіка, де діють свої закони.

Розпочну свою розповідь із того, що в 2013 р. ДП «Великобичківське ЛМГ» очолив новий керівник Юрій Сойма. Чоловік у цьому господарстві не новачок, бо працює тут більше 12 років. Обіймав різні посади, тож усю роботу підприємства знає не з чужих розповідей. Як тільки його призначили виконувати обов’язки директора ДП «Великобичківське ЛМГ», Юрій Михайлович вирішив провести детальну перевірку в усіх підрозділах господарства, щоб з’ясувати справжній стан справ на той момент. Результати перевірки були невтішні: відразу виявили значні порушення і найголовніше – безліч незаконних рубок. Тоді новий виконувач обов’язків директора вирішив звернутися до керівництва Закарпатського ОУЛМГ, щоб ті призначили перевірку у Великобичківському лісгоспі. Начальник Закарпатського ОУЛМГ Ігор Фізик повідомив про виявлені правопорушення у Держлісагентство України. Ті, у свою чергу, вирішили провести ще більш ретельну перевірку. Держлісагентство України створило фахову комісію, яка поїхала з інспекцією на Закарпаття.
Картина, яку виявили перевіряючі, була невтішною і зухвалою водночас – обстеження великої кількості пнів показало: зрубані хороші дерева, а ті, які підлягали санітарній рубці, навіть не чіпали.
Згідно з висновками компетентної комісії Держлісагентства України та наступних перевірок, які проводило Закарпатське ОУЛМГ, а також комісії, створеної за рішенням керівника ДП «Великобичківське ЛМГ» Юрієм Соймою, було виявлено численні порушення порядку проведення лісозаготівельних робіт та зловживання у фінансовій діяльності підприємства. Відповідні порушення та завдані ними збитки зафіксовані в актах перевірки. Загальний розмір заподіяної шкоди державі шокує, це – 9 286 698 грн. Особливо шокують суми збитків, завданих незаконною порубкою лісу. Та, на превеликий жаль, не всіх вразили такі значні суми.
На той час виконуючий обов’язки керівника ДП «Великобичківське ЛМГ» Юрій Сойма змушений був неодноразово звертатися до правоохоронних органів із вимогою притягнути винних осіб до відповідальності за завдану ними шкоду державі внаслідок незаконної вирубки лісу. Щоправда, трохи згодом розпочали декілька кримінальних проваджень за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364 та ч. 2 ст. 367 КК України щодо службових осіб цього підприємства. Проте під час розслідування цих кримінальних справ працівники Закарпатської прокуратури не виявили всіх обставин правопорушення, не встановили справжнього обсягу вирубки лісу та не притягнули всіх винних до кримінальної відповідальності. Більше того, прокуратура Закарпатської області провела унікальні дії, за результатом яких у декілька разів зменшується обсяг незаконної вирубки лісу, а особи, що повинні відповісти за свій злочин, уникають покарання.
Розпочалося справжнє протистояння між правоохоронними органами і Закарпатським ОУЛМГ.
– Тільки віддали всі акти перевірок у прокуратуру і почалися «розборки», як стали відкрито протистояти цьому, – розповів нам іще поки начальник Закарпатського ОУЛМГ Ігор Фізик, який дуже хотів, щоби винні були покарані, а державі відшкодували збитки. – Руки опускалися, але потрібно було працювати.
Із незрозумілих причин прокуратура Закарпатської області ініціює ряд перевірок того ж таки господарства іншим органом – державною екологічною інспекцією у Закарпатській області, яка складає акти, де порушення суттєво менші. Та дивним у цій історії є те, що прокуратура вирішила провести ще одну перевірку на прохання тих працівників господарства, які завдали лісгоспу багатомільйонних збитків. Начебто вони не згідні і хочуть іншої перевірки. При цьому слід зазначити, що відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України оцінка рішень, дій та бездіяльності суб’єктів владних повноважень та їхніх посадових осіб на предмет відповідності їх законодавству належить до компетенції адміністративних судів, а не свідків чи підозрюваних, які не згодні з певними висновками перевіряючої їх комісії. Та, напевно, Закарпатські правоохоронці Кодексу адміністративного судочинства України не читали, вони діють за своїми «законами» та «кодексами».
Отже, всі фігуранти-порушники не згідні з висновками комісії і не планують відшкодовувати збитки. Приміром, лісничий Щербилівського лісництва ДП «Великобичківське ЛМГ» Юрій Юрійович Варга взагалі заявив:
«Комісія, яка проводила перевірку, була некомпетентна. Майстер лісу хіба може бути компетентним?». Ще скаржився чоловік, що перевіряючі не ознайомили його з рішенням комісії і всі його зауваження не брали до уваги. Не згідний зі знахідками поважної інспекції і другий лісничий, майже повний тезка свого колеги – Юрій Іванович Варга.
– Були пеньки, але не всі незаконні. Я не з усім згідний, тому і акти не всі підписував, – розповідає колишній лісничий Луженського лісництва, а тепер уже майстер лісу Кобилецько-Полянського лісництва Юрій Варга. – А про те, що комісія була некомпетентна, я нічого не можу сказати. Там люди різні були, якщо їх прислали, напевно, це – спеціалісти.
Здивовані такими зауваженнями і працівники Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.
– Прикро, що прокуратура ставить під сумнів компетентність комісії, створеної Держлісагентством. Як на мене, всі люди були фахівцями і провели об’єктивну перевірку ДП «Великобичківське ЛМГ», – зазначив перший заступник Закарпатського ОУЛМГ Василь Кий.
Начальник відділу охорони захисту лісу та внутрішнього аудиту управління Іван Палінкаш зауважує: «Прикро, що минув рік, а правоохоронні органи так і не відреагували на наше звернення і збитки державі ніхто не відшкодував». (Чоловік показав фотографії, які вони зробили на місці, де виявили пеньки від незаконно зрубаних дерев, – авт.). Затягування правоохоронцями розслідування несе за собою безкарність, на яку розраховують правопорушники. А в нашому випадку виходить, що орган, до компетенції якого належить здійснення контролю за охороною лісів та їх раціональним використанням, виявляє факти незаконної рубки лісу та встановлює розмір збитків, завданих державі в розмірі понад 9 мільйонів гривень! Нагадаємо працівникам Закарпатської прокуратури про існування ще однієї важливої постанови. А саме: згідно з пунктом 50 Санітарних правил у лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. №555, Державний контроль за дотриманням цих Правил здійснюється Держлісагентством України та його територіальними органами. Крім того, відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, воно є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері лісового та мисливського господарства. Серед покладених цим Положенням на нього завдань (п. 4) – здійснення державного управління у галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за додержанням законодавства з ведення лісового господарства.
Таким чином, Держлісагентство та його територіальне відділення в Закарпатській області є органами, до компетенції яких належить проведення перевірок законності вирубки лісу. А відтак складені ними акти порушень є письмовими доказами, які підтверджують факти й обсяги порушень законодавства з питань лісокористування та лісозбереження. При цьому такі акти не скасовані у встановленому законодавством порядку, тому ставити їх під сумнів не було підстав. Натомість прокуратура Закарпатської області не бере їх до уваги, а чомусь спирається на акти, складені Державною екологічною службою в Закарпатській області. При цьому ті самостійної ретельної перевірки, спрямованої на встановлення всіх незаконно вирубаних дерев, не проводили. То як і на основі яких фактів в актах Державної екологічної інспекції у Закарпатській області з’явилися нові цифри заподіяної шкоди? Порівняймо. Ось висновки комісії Держлісагентства України (витяг із акту перевірки від 25.04.2013 р.): «...внаслідок порушень, виявлених у Кобилецько-Полянському лісництві ДП «Великобичківське ЛМГ», державі завдано збитків на суму 4 438 324 грн, в тому числі 4 368 634 грн збитків, заподіяних внаслідок незаконної порубки лісу». А тепер витяг із обвинувального акту прокуратури Закарпатської області і сума збитків, які встановила Державна екологічна інспекція Закарпатської області: «встановлено суму завданих державі збитків внаслідок службової недбалості майстрів лісу Кобилецько-Полянського лісництві ДП «Великобичківське ЛМГ» Куцини В. В. та Голодяна С. С. на суму 146 474 грн та на 170 611 грн відповідно». Тобто обсяг заподіяних збитків, який підлягає відшкодуванню на користь держави, суттєво зменшено. Більше того, Прокуратурою Закарпатської області до сьогодні не вчинено жодних дій для того, щоби винуватці відшкодували бодай ту занижену суму, яка відображена в обвинувальних актах. Складається враження, що працівники прокуратури Закарпаття свідомо нехтують законами України або ж там працюють некомпетентні фахівці.
Окрім того, хочу зауважити, що до кримінальної відповідальності притягнуті не всі винні в цьому службові особи.
А саме: в той період, коли незаконно рубали ліс на мільйони гривень, директором підприємства був Василь Пукман, який і мав контролювати дії своїх підлеглих. Адже керівник несе повну відповідальність за все, що відбувається на підприємстві.
…Минув рік з того часу, як прокуратура Закарпатської області отримала відповідні акти перевірки Держлісагентства України, але склалося враження, що працівники прокуратури навмисне затягували та необ’єктивно розслідували цю справу. Та ж таки прокуратура знову через рік звертається до тієї ж таки Державної екологічної інспекції, щоби знову прислали інспектора з перевіркою у ДП «Великобичківське ЛМГ». Як не дивно, але сам перевіряючий констатує, що минуло чимало часу і об’єктивно встановити законність рубки практично не можливо.
– Усе вже заросло, практично важко щось визначити, – повідомив інспектор Державної екологічної інспекції в Закарпатській області Михайло Корнута. – Та попри це, перевіряючий змушений виконувати наказ начальства. Працівники лісгоспу втомилися від безглуздих чисельних перевірок, які в принципі заважають працювати, і зовсім не розуміють, чому ніхто не зважає на результати перевірки, що була здійснена попередньою комісією.
То хто саботує роботу господарства? Хто ж не хоче, щоб підприємство і надалі було рентабельним і перспективним? Це питання турбує як працівників ДП «Великобичківське ЛМГ», представників Закарпатського ОУЛМГ, так і громадськість.
Відтак керівництво лісгоспу йде на ще один крок – звертається за допомогою до народного обранця із Закарпаття Василя Петьовки. Депутату надають усі відповідні документи. Василь Петьовка звернувся до Генеральної прокуратури України та просить провести перевірку і з’ясувати, чому місцеві правоохоронні органи проігнорували звернення лісівників. Навіть більше – за цією справою не покарали жодної людини. Але замість того, щоб ретельно перевірити факти порушень законодавства, працівники прокуратури Закарпаття, Генеральна прокуратура України переслали депутатське звернення для розгляду… до прокуратури Закарпатської області. Чи не абсурд? Як наслідок, народний депутат України отримав формальну відписку прокуратури Закарпатської області. Отож, Василь Петьовка повторно звернувся до в.о. Генерального прокурора України Олега Махніцького із проханням розглянути його депутатський запит.
Ми будемо інформувати вас про все, що відбуватиметься навколо цієї резонансної справи. Журналістське розслідування триває... Далі буде...


Ірина ПУГАЧ
Фото автора

 

 

Категория: Психіка людина і проблеми лісівництва | Просмотров: 768 | Добавил: Live | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Свіжий номер ЛВ
Читайте українське
Архів ЛВ
Календар
«  Червень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30