На Закарпатті вкотре бушувала стихія. Згідно з попередніми обстеженнями, загальна площа пошкоджених лісових ділянок усіх державних лісогосподарських підприємств Закарпатського ОУЛМГ становить 5341 га.
За інформацією прес-служби Закарпатського ОУЛМГ, найбільших збитків зазнала Березнянщина – площа пошкодженого лісу там становить понад 870 га. Значної втрати буревій також завдав в урочищі Брештаново, де з корінням повивертало породи дубово-букових насаджень віком від 80 до 120 років.
Загроза лісових пожеж найімовірніша у сухостоях, яких стає усе більше на килимі Карпатських гір. Масове всихання ялинників було зафіксоване у Європі ще 2003 р. З того часу явище набуло катастрофічного характеру. Науковці стверджують, що причиною цього є природні чинники: мала кількість опадів, парникові ефекти останніх років. Звісно, не обійшлося тут і без впливу людини, адже зараз гори вкривають похідні ялинники замість ялиново-ялицево-букових чи змішаних дубових лісів, які характерні для таких ареалів. Так чи інакше, але милуючись краєвидами Карпат, ми все частіше зупиняємо погляд на хворобливих сірих плямах серед заворожуючої зелені. А серед сухостоїв уже є й корінні ялинники. Треба терміново діяти! Працювати і науковцям, і лісівникам, і екологам. Адже тут уже постає не тільки економічне питання, загроза пожеж, розповсюдження хвороб, а й регулювання самого принципу збереження та примноження лісових масивів.
Олександра БІЛЕВИЧ
Фото автора
|