Відомо, що ліс – найпотужніший і найефективніший фактор захисту й очищення атмосфери, води і ґрунту від забруднень, а вислів «Ліс – зелені легені нашої планети» давно став крилатим. Але з чого ж починається цей природоочисний «механізм»? Лісівники дають вичерпну відповідь: звичайно, з насіння. 
– Відновлення лісових насаджень, зокрема хвойних, неможливе без заготівлі достатньої кількості якісного насіння, – говорить головний лісничий державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство» Андрій Яцина. – Тому одним із важливих напрямів роботи лісогосподарських підприємств Волинського ОУЛМГ, і Ківерцівського лісгоспу зокрема, – є збір та отримання якісного сортового лісового насіння. – Загалом процес заготівлі шишок починається з їх збору в осінньо-зимовий період на лісонасіннєвих плантаціях, постійних лісонасіннєвих ділянках та в плюсових насадженнях, – продовжує Андрій Мар’янович. – Не кожен рік багатий на шишки, тому лісівники намагаються створювати певний насіннєвий запас у врожайні періоди, так званий страховий фонд. З цією метою на Волині функціонує дві шишкосушарки у державних підприємствах «Старовижівське ЛГ» та «Ківерцівське ЛГ».
Шишкосушарка Ківерцівського лісгоспу побудована у 1970 р. за радянським зразком і ось уже 44 роки служить вірою і правдою. Виробнича площа становить 178 кв. м. Двоповерхова будівля сушарки постійно модернізується. Цієї весни планують зробити капітальний ремонт. Бригада працює у дві зміни по 2-3 людини. За добу тут переробляють 600 кг шишок. – Цьогоріч ми отримали понад 45 тонн шишок, – розповідає оператор із десятирічним стажем Світлана Круглік. – Окрім власних, також із Володимир-Волинського лісгоспу, Горохівського, Колківського, Маневицького, Цуманського та Волинського селекційно-насіннєвого центру. Сам процес переробки – складний та безперервний. Шишки із бункерів тимчасового зберігання транспортерами завантажують у барабани сушильної камери. Там за допомогою котла підтримується постійна температура – +50-55°С. Барабани періодично прокручуються – і під впливом температури шишка розкривається, а насіння, що висипалося, прямує в накопичувальну камеру. Від початку завантаження до розкриття шишки минає 24 год. Потім насіння обезкрилюють та очищають на насіннєвоочисній машині МОС-1. – Зі 100 кілограмів шишок ми отримуємо тільки 1кілограм насіння, – веде далі Світлана Миколаївна. – А щоб засіяти 1 гектар, потрібно 70 кілограмів. Анна КРАВЕЦЬ Фото автора
|