Недаремно кажуть, що у природи – все ідеально. Навіть найбільш несприятливі умови для життя комусь не завдають шкоди. Життя в гарячій воді, крижаній холоднечі, їдкому лузі... Багато тварин чудово почуваються в подібних умовах. Як і чому – зараз дізнаєтеся…

Спекотне середовище
Вода гарячих озер Великої рифтової долини в Кенії настільки їдка, що миттєво роз’їдає шкіру людини. Але рожевим фламінго луг не завдає шкоди. Їхні ноги надійно захищає товста груба шкіра. Птахи вибрали для життя екстремальні місця невипадково: в агресивному середовищі немає риб, а тут чудово себе почувають дрібні рачки, яких їдять фламінго.
Птахи селяться на берегах величезними зграями, і їдкі мілководні водойми насичені послідом, а отже – шкідливими бактеріями. Через таке сусідство навіть невелика рана має для фламінго вкрай неприємні наслідки. Яйця фламінго не витримують подібних умов, тому у птахів незвичайні гнізда: конусоподібні башточки з мулу і бруду висотою до 70 см. Самки відкладають яйця на плоский дах цих будівель. Після вилуплення пташенята сидять на верхівках башточок до тих пір, поки їхні ноги не стануть досить довгими, а шкіра – грубою. Подібні умови життя не надто комфортні, зате в домівку птахів-екстремалів не наважиться пробратися жоден хижак. Ось чому зграї фламінго розростаються до десятків тисяч особин.
Без харчу
Королівські пінгвіни під час зимового безкорм’я залишають дитину в Антарктиді одну без їжі. Забирають чадо, яке втрачає половину ваги, аж через півроку. Батьки ледве знаходять їжу для себе, тому пінгвіненятам доводиться розраховувати на власні жирові запаси.
Королівський пінгвін – великий птах. Пташенята ростуть довго, стаючи дорослими через 14-16 місяців. Самки відкладають по одному яйцю в листопаді-лютому, пташеня вилуплюється через два місяці. Спочатку батьки носять дитя на лапах, прикриваючи шкірною складкою на череві. Коли пінгвіненя підростає, тато з мамою відправляються в море на пошуки корму, а дитину здають у своєрідні ясла, які охороняють кілька дорослих птахів. Щоб зігрітися, пінгвіненята збиваються в щільні купи. В середину натовпу, де тепліше і безпечніше, вдається пробитися сильнішим пташенятам, маленьких і слабких виштовхують на край, де важче вижити.
За відсутності всього
Крихітні тихоходи (не більше 1,5 мм) – одні з найбільш витривалих істот на планеті. Це тип двобічно-симетричних тварин, які не мають ні дихальної, ні кровоносної систем. Зате вони можуть жити в гарячих джерелах, під льодами, на дні океану і навіть у відкритому космосі. Ці істоти виживають при температурах від – 200 до +65 °С, переносять дози опромінення, які в 1000 разів перевищують смертельні для людини, і можуть багато років обходитися без води і їжі. Секрет тихоходів простий: за будь-яких несприятливих умов вони впадають в анабіоз. Тварини втрачають до 99% води, зменшуються в розмірах, втягують ніжки і вкриваються восковою оболонкою, яка не дає випаруватися залишкам вологи. У такій зневодненій подобі летаргічного сну з уповільненим у 100 разів обміном речовин тихоходи можуть провести довгі роки.
Підготувала Яна ТЕТ
Фото із сайтів tainy.net
та www.eco-live.com.ua
|